News

Z pasją i zaangażowaniem pracujesz w bibliotece? Konkurs im. Olgi Rok jest dla Ciebie!

Biblioteka to nie tylko budynek, w którym odbieramy książki. To miejsce, które inspiruje, uczy i wspiera, odgrywając ważną rolę w społeczności lokalnej. Jest to możliwe tylko dzięki pasji i zaangażowaniu osób w niej pracujących. Już po raz szósty panie pracujące  w bibliotekach w całej Polsce mają szansę na stypendium w Konkursie im. Olgi Rok. Dzieląc się swoimi historiami, mogą wygrać pieniądze na spełnienie marzeń związanych z rozwojem osobistym. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 10 lipca. 

Czytaj więcej:

Agrafka Agory - ruszył nabór wniosków o dofinansowanie programów stypendialnych

„Agrafka Agory” to partnerski Program Fundacji Agory i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. W ramach jedenastu edycji Programu przyznaliśmy ponad 140 dotacji na realizację lokalnych programów stypendialnych, na łączną kwotę ponad miliona dwustu tysięcy złotych.

Główne cele Programu to wyrównywanie szans edukacyjnych oraz motywowanie studentów do dalszego rozwoju i pracy, a także popularyzacja idei stypendiów edukacyjnych w Polsce.

O dofinansowanie lokalnych konkursów stypendialnych skierowanych do studentów mogą się ubiegać lokalne organizacje pozarządowe, które zgodnie ze swoim statutem mogą prowadzić programy stypendialne. Preferowane są organizacje mające siedzibę na terenie wsi i miast do około 100 tys. mieszkańców. Minimalna dotacja, jaką można otrzymać w ramach Programu „Agrafka Agory" wynosi 6840,00 zł, a maksymalna - 13680,00 zł.

Zgłoszenia można nadsyłać do 28 kwietnia 2017 r. na adres: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa, lub w wersji elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 22 622 01 22 wew.16.

 

Znamy laureatów VIII Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”!

 

Katarzyna Żak, Mateusz Damięcki, Maciej Orłoś i Andrzej Wrona to laureaci VIII edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Nagrodę specjalną Magazynu SHOW – partnera głównego Plebiscytu - otrzymała Katarzyna Bujakiewicz a nagrodę Honorową Kapituły - Dorota Wellman. Po raz pierwszy została przyznana Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Odebrał ją mistrz olimpijski Piotr Małachowski. Wręczenie nagród odbyło się w czasie Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” 28 stycznia w Warszawie. Wydarzenie poprowadzili Marzena Rogalska, Agnieszka Hyży oraz Filip Chajzer.

 

Cała fotorelacja na facebook.com/gwiazdydobroczynnosci


Za aktywne działania na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, wspieranie budowy stabilnych ekosystemów morskich, udział w kampaniach realizowanych z okazji Światowego Dnia Oceanów w kategorii Ekologia zwyciężyła Katarzyna Żak nominowana przez Marine Stewardship Council Polska - międzynarodowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów. Aktorka również od lat działa na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach, wspiera fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?", jest ambasadorką kampanii społecznej „Piękna bo zdrowa”.


W kategorii Pomoc Charytatywna nagrodę otrzymał Mateusz Damięcki nominowany przez Fundację „Przemek Dzieciom”. Aktor regularnie odwiedza małych pacjentów w trójmiejskich szpitalach i ciężko chore dzieci w ich domach, udziela swojego wizerunku do promocji działań fundacji, zachęca na swoim fanpage’u na Facebook’u do wspierania wybranych organizacji, inicjatyw i dzieci potrzebujących pomocy. Aktor wziął udział w wielu innych akcjach dobroczynnych - pokaz mody Fundacji Orimari, Kalendarz Fundacji Spełnionych Marzeń, stworzenie audiobooka "W kolorowym świecie dzieci” - i crowdfundingowych w internecie m.in. Puść oko dla Szymona, Zielona EduPaczka i wiele innych.


W kategorii Zdrowie zwyciężył Andrzej Wrona nominowany przez Fundację Herosi. Siatkarz  od lat wspiera chore dzieci leczące się w Klinice Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Odwiedza je w szpitalu, organizuje niespodzianki, zaprasza na mecze i treningi, użycza swego wizerunku do akcji promujących fundację Herosi, zachęca innych do jej wspierania, angażuje się w zbiórkę funduszy na leczenie i zakup sprzętu, w kampanie jednego procenta, realizuje własne, niezwykłe projekty fundraisingowe takie jak sklep „Kłos versus Wrona”, „Wrona taxi|”. Siatkarz w 2016 r. został również ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska.


Z kolei Maciej Orłoś odebrał statuetkę w kategorii Społeczeństwo. Dziennikarz otrzymał ją za wszechstronne zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, a szczególnie za wsparcie projektu „Giełda Mocy” promującego zatrudnienie wspomagane osób z niepełnosprawnością. Dzięki niemu aż 80% osób biorących udział w projekcie zostało z powodzeniem zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Maciej Orłoś regularnie wspiera wiele fundacji, prowadzi pro bono imprezy charytatywne, odwiedza małych pacjentów w szpitalach dziecięcych, jest ambasadorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.


Tegoroczni laureaci otrzymali statuetki „Gwiazdy Dobroczynności” ufundowane przez firmę APART raz czek na 5 000 złotych dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.


Honorową Gwiazdę Dobroczynności decyzją Kapituły otrzymała Dorota Wellman za swoje wieloletnie działania charytatywne i dobroczynne. Dziennikarka jest ambasadorką akcji społecznej organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii „Ramię w Ramię po Równość – LGBT i przyjaciele”, ma również na swoim koncie wieloletnią współpracę z Fundacją ORIMARI. Regularnie bierze udział w kolacjach charytatywnych, kampaniach społecznych, akcjach świątecznych, prowadzi aukcje dobroczynne. Dziennikarka  przeciągu kilku lat oddała na cele dobroczynne około 500 tysięcy złotych na rzecz organizacji wspierających ciężko chorych, dzieci, osoby niepełnosprawne i Fundacji TVN „Nie jesteś sam” i innych.


Nagrody Specjalne Magazynu SHOW i FOB
W tym roku SHOW - wieloletni partner główny Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” - nagrodził swoją nagrodą Katarzynę Bujakiewicz. Aktorka od 2008 roku jest członkiem Drużyny Szpiku, regularnie odwiedza szkoły, bierze udział w zbiórkach krwi, promuje akcje rejestracji dawców szpiku. Jest stałym gościem na dziecięcej onkologii Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, z ogromnym zaangażowaniem działa na rzecz Onkomam i budowy nowej, większej dziecięcej kliniki onkologicznej w Poznaniu. Wspiera również podopieczne fundacji Rak'n'Roll. Regularnie namawia do adoptowania zwierząt ze schronisk, sprzeciwia się zabijaniu koni, wzięła udział w charytatywnym kalendarzu Omenaa Foundation i wielu biegach charytatywnych.

Przyznana po raz pierwszy w tym roku -  Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu trafiła do Piotra Małachowskiego. Mistrz współpracuje z Fundacją Kamili Skolimowskiej, Fundacją Herosi i Fundacją Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Sportowiec kilkakrotnie przekazał na licytację diamentowe statuetki zdobyte w prestiżowym cyklu zawodów lekkoatletycznych „Diamentowa Liga”. W tym roku oddał srebrny medal wywalczony na Igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, a środki z jego sprzedaży przeznaczył na leczenie małego Olka.


O Plebiscycie
„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób publicznych. Do składania nominacji zaproszone są fundacje, stowarzyszenia, fundacje firm, menedżerowie gwiazd oraz inne instytucje współpracujące z osobami publicznie znanymi i udzielającymi się społecznie. Gwiazdy kultury, mediów, kina, sportu, internetu dzięki swojej rozpoznawalności mogą efektowniej pomagać potrzebującym i wspierać organizacje pozarządowe.

Laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” użyczają swojego wizerunku w kampaniach społecznych i edukacyjnych, zakładają fundacje i stowarzyszenia, są darczyńcami i wolontariuszami organizacji społecznych, często pomagają im w zdobywaniu pieniędzy na działania spotykając się z firmami lub politykami lub promując zbiórki on-line w mediach społecznościowych, biorą udział w aukcjach, akcjach i koncertach charytatywnych.


Inicjatorem Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem głównym jest Magazyn SHOW – luksusowy magazyn w dobrym stylu. Partnerem Plebiscytu i portalu www.gwiazdydobroczynnosci.pl jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Partnerem firma Lek-Am. Partnerami Wspierającymi firmy: NUXE, HERSE, Naturativ, Barefoot Wine, Sofitel Warsaw Victoria i Event Room. Patroni medialni: TVN, Polsat, TVP2, Twój Styl, PANI, Styl.pl, ewawojciechowska.pl

Organizator: Inwestycje Społeczne.

Zapisz

Chcesz zrobić coś dla swojej społeczności? Złóż wniosek o dofinansowanie Twojego pomysłu do „Działaj Lokalnie”!

Ruszyła kolejna runda konkursów grantowych w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z siecią 67 Ośrodków Działaj Lokalnie. Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne działające na terenie miejscowości do 20 tys. mieszkańców mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów w najbliższym Ośrodku Działaj Lokalnie. Każdy wnioskodawca ma szansę otrzymać do 6 tys. złotych. Lista ośrodków i gmin objętych programem znajduje się na stronie www.dzialajlokalnie.pl.

Czytaj więcej:

Ruszyła V edycja Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

 

 

Jestes doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny „Inki ” Brodzkiej -Wald.  Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 27 lutego 2017 r. Partnerem Konkursu jest Fundacja Tygodnika Polityka.

Aby upamiętnić życie i zasługi profesor Aliny Brodzkiej - Wald, powstał Fundusz Wieczysty nazwany jej imieniem. Fundusz realizuje cele z obszarów: nauki, edukacji, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Od czterech lat organizowany jest Konkurs na najciekawsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki, poświęcone współczesności, obronione w roku poprzedzającym nabór w Konkursie.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą znani przedstawiciele środowiska humanistów. Są to: prof. Maryla Hopfinger-Amsterdamska oraz prof. Grażyna Borkowska, prof. Jan Kordys i  prof. Marek Zaleski pracujący w Instytucie Badań Literackich PAN oraz dr Tomasz Żukowski, adiunkt w tymże Instytucie. Nagrodę przyznawaną z Funduszu Wieczystego im. Aliny Brodzkiej-Wald, ustanowiło grono bliskich Jej osób wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Nabór zgłoszeń w V edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

Wnioski o przyznanie Nagrody wraz z wersją elektroniczną pracy i autoreferatem należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Dokumenty należy przesłać także na adres Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa. Do wypełnionego wniosku można dołączyć następujące załączniki:

•           opinie recenzentów,

•           inne opinie na temat pracy (do 5 stron maszynopisu znormalizowanego).

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone nie później niż 16 czerwca 2017 r.

Sylwetka prof. Aliny Brodzkiej-Wald

Alina Brodzka-Wald pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych historyków i teoretyków literatury. Ta rodowita warszawianka urodziła się 11 listopada 1929 roku w rodzinie inteligenckiej pochodzenia żydowskiego. W Warszawie ukończyła szkołę powszechną, tajne komplety gimnazjalne. Razem z bratem i rodzicami udało jej się przetrwać okupację. Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę w liceum w Łodzi, potem na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. W 1949 roku opublikowała w „Polonistyce” pierwszy artykuł.  Rok później wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich PAN, z którym była związana do końca życia, pełniąc funkcje formalne i nieformalne. W 1952 roku uzyskała magisterium, w 1960 - doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1966 - stopień doktora  habilitowanego. W 1989 roku została profesorem zwyczajnym. Alina Brodzka-Wald wypromowała liczne grono doktorów, kierowała wieloma przedsięwzięciami badawczymi. Jak wspominają Jej uczniowie, przyjaciele i współpracownicy, była osobą o wielkiej erudycji i niewiarygodnym wyczuciu cudzej indywidualności - ukształtowała wielu badaczy, historyków, krytyków średniego i młodego pokolenia. Laureaci i finaliści Olimpiady Polonistycznej, doktoranci i przyjaciele, współpracownicy i młodzi badacze zawsze mogli liczyć na pomoc i radę Inki. Pomagała w rozwiązywaniu spraw zawodowych i życiowych. Teraz, dzięki funduszowi wieczystemu Jej imienia, młodzi zdolni humaniści mają szanse zdobyć nagrodę za obronioną w 2016 r. pracę doktorską dotyczącą współczesności.Jako jurorka programu stypendialnego POLITYKI "Zostańcie z nami!" od samego początku jego istnienia - wskazywała do nagród naukowych najzdolniejszych młodych języko- i literaturoznawców, okazując im także prywatnie swoje zainteresowanie i życzliwość.

 

Wniosek i regulamin do pobrania na: www.funduszewieczyste.pl
 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Partnerzy

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Zgadzam się