News

Ruszyła kolejna runda konkursów grantowych w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z siecią 67 Ośrodków Działaj Lokalnie. Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne działające na terenie miejscowości do 20 tys. mieszkańców mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów w najbliższym Ośrodku Działaj Lokalnie. Każdy wnioskodawca ma szansę otrzymać do 6 tys. złotych. Lista ośrodków i gmin objętych programem znajduje się na stronie www.dzialajlokalnie.pl.

 

Katarzyna Żak, Mateusz Damięcki, Maciej Orłoś i Andrzej Wrona to laureaci VIII edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Nagrodę specjalną Magazynu SHOW – partnera głównego Plebiscytu - otrzymała Katarzyna Bujakiewicz a nagrodę Honorową Kapituły - Dorota Wellman. Po raz pierwszy została przyznana Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Odebrał ją mistrz olimpijski Piotr Małachowski. Wręczenie nagród odbyło się w czasie Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” 28 stycznia w Warszawie. Wydarzenie poprowadzili Marzena Rogalska, Agnieszka Hyży oraz Filip Chajzer.

 

Cała fotorelacja na facebook.com/gwiazdydobroczynnosci


Za aktywne działania na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, wspieranie budowy stabilnych ekosystemów morskich, udział w kampaniach realizowanych z okazji Światowego Dnia Oceanów w kategorii Ekologia zwyciężyła Katarzyna Żak nominowana przez Marine Stewardship Council Polska - międzynarodowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów. Aktorka również od lat działa na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach, wspiera fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?", jest ambasadorką kampanii społecznej „Piękna bo zdrowa”.


W kategorii Pomoc Charytatywna nagrodę otrzymał Mateusz Damięcki nominowany przez Fundację „Przemek Dzieciom”. Aktor regularnie odwiedza małych pacjentów w trójmiejskich szpitalach i ciężko chore dzieci w ich domach, udziela swojego wizerunku do promocji działań fundacji, zachęca na swoim fanpage’u na Facebook’u do wspierania wybranych organizacji, inicjatyw i dzieci potrzebujących pomocy. Aktor wziął udział w wielu innych akcjach dobroczynnych - pokaz mody Fundacji Orimari, Kalendarz Fundacji Spełnionych Marzeń, stworzenie audiobooka "W kolorowym świecie dzieci” - i crowdfundingowych w internecie m.in. Puść oko dla Szymona, Zielona EduPaczka i wiele innych.


W kategorii Zdrowie zwyciężył Andrzej Wrona nominowany przez Fundację Herosi. Siatkarz  od lat wspiera chore dzieci leczące się w Klinice Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Odwiedza je w szpitalu, organizuje niespodzianki, zaprasza na mecze i treningi, użycza swego wizerunku do akcji promujących fundację Herosi, zachęca innych do jej wspierania, angażuje się w zbiórkę funduszy na leczenie i zakup sprzętu, w kampanie jednego procenta, realizuje własne, niezwykłe projekty fundraisingowe takie jak sklep „Kłos versus Wrona”, „Wrona taxi|”. Siatkarz w 2016 r. został również ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska.


Z kolei Maciej Orłoś odebrał statuetkę w kategorii Społeczeństwo. Dziennikarz otrzymał ją za wszechstronne zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, a szczególnie za wsparcie projektu „Giełda Mocy” promującego zatrudnienie wspomagane osób z niepełnosprawnością. Dzięki niemu aż 80% osób biorących udział w projekcie zostało z powodzeniem zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Maciej Orłoś regularnie wspiera wiele fundacji, prowadzi pro bono imprezy charytatywne, odwiedza małych pacjentów w szpitalach dziecięcych, jest ambasadorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.


Tegoroczni laureaci otrzymali statuetki „Gwiazdy Dobroczynności” ufundowane przez firmę APART raz czek na 5 000 złotych dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.


Honorową Gwiazdę Dobroczynności decyzją Kapituły otrzymała Dorota Wellman za swoje wieloletnie działania charytatywne i dobroczynne. Dziennikarka jest ambasadorką akcji społecznej organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii „Ramię w Ramię po Równość – LGBT i przyjaciele”, ma również na swoim koncie wieloletnią współpracę z Fundacją ORIMARI. Regularnie bierze udział w kolacjach charytatywnych, kampaniach społecznych, akcjach świątecznych, prowadzi aukcje dobroczynne. Dziennikarka  przeciągu kilku lat oddała na cele dobroczynne około 500 tysięcy złotych na rzecz organizacji wspierających ciężko chorych, dzieci, osoby niepełnosprawne i Fundacji TVN „Nie jesteś sam” i innych.


Nagrody Specjalne Magazynu SHOW i FOB
W tym roku SHOW - wieloletni partner główny Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” - nagrodził swoją nagrodą Katarzynę Bujakiewicz. Aktorka od 2008 roku jest członkiem Drużyny Szpiku, regularnie odwiedza szkoły, bierze udział w zbiórkach krwi, promuje akcje rejestracji dawców szpiku. Jest stałym gościem na dziecięcej onkologii Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, z ogromnym zaangażowaniem działa na rzecz Onkomam i budowy nowej, większej dziecięcej kliniki onkologicznej w Poznaniu. Wspiera również podopieczne fundacji Rak'n'Roll. Regularnie namawia do adoptowania zwierząt ze schronisk, sprzeciwia się zabijaniu koni, wzięła udział w charytatywnym kalendarzu Omenaa Foundation i wielu biegach charytatywnych.

Przyznana po raz pierwszy w tym roku -  Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu trafiła do Piotra Małachowskiego. Mistrz współpracuje z Fundacją Kamili Skolimowskiej, Fundacją Herosi i Fundacją Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Sportowiec kilkakrotnie przekazał na licytację diamentowe statuetki zdobyte w prestiżowym cyklu zawodów lekkoatletycznych „Diamentowa Liga”. W tym roku oddał srebrny medal wywalczony na Igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, a środki z jego sprzedaży przeznaczył na leczenie małego Olka.


O Plebiscycie
„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób publicznych. Do składania nominacji zaproszone są fundacje, stowarzyszenia, fundacje firm, menedżerowie gwiazd oraz inne instytucje współpracujące z osobami publicznie znanymi i udzielającymi się społecznie. Gwiazdy kultury, mediów, kina, sportu, internetu dzięki swojej rozpoznawalności mogą efektowniej pomagać potrzebującym i wspierać organizacje pozarządowe.

Laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” użyczają swojego wizerunku w kampaniach społecznych i edukacyjnych, zakładają fundacje i stowarzyszenia, są darczyńcami i wolontariuszami organizacji społecznych, często pomagają im w zdobywaniu pieniędzy na działania spotykając się z firmami lub politykami lub promując zbiórki on-line w mediach społecznościowych, biorą udział w aukcjach, akcjach i koncertach charytatywnych.


Inicjatorem Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem głównym jest Magazyn SHOW – luksusowy magazyn w dobrym stylu. Partnerem Plebiscytu i portalu www.gwiazdydobroczynnosci.pl jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Partnerem firma Lek-Am. Partnerami Wspierającymi firmy: NUXE, HERSE, Naturativ, Barefoot Wine, Sofitel Warsaw Victoria i Event Room. Patroni medialni: TVN, Polsat, TVP2, Twój Styl, PANI, Styl.pl, ewawojciechowska.pl

Organizator: Inwestycje Społeczne.

Zapisz

 

 

Udział dobroczynnych gwiazd, wręczenie nagród w corocznym Plebiscycie, doskonała muzyka, tańce do białego rana, a oprócz tego licytacje darów od osób znanych i firm to wszystko czeka na gości Balu Charytatywnego Gwiazdy Dobroczynności 28 stycznia 2017 r. w hotelu  SOFITEL VICTORIA Warszawie. Dochód z wydarzenia zasili Fundusz Wieczysty Gwiazdy Dobroczynności, z którego finansowane są darowizny dla organizacji pozarządowych wskazanych przez dobroczynne gwiazdy. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Magazyn SHOW zapraszają do zakupu biletów.

Bal Charytatywny „Gwiazdy Dobroczynności” co roku gromadzi gwiazdy kina, telewizji, muzyki, sportu, internetu, przedstawicieli mediów, organizacji pozarządowych wspieranych przez gwiazdy, liderów odpowiedzialnego biznesu, filantropów i wielu innych. W 2016 roku na Balu „Gwiazdy Dobroczynności” pojawiły się takie gwiazdy jak Małgorzata Kożuchowska, Jerzy Stuhr, Marcin Dorociński, Szymon Majewski, Marzena Rogalska, Paulina Sykut-Jeżyna, Olivier Janiak, Olga Bończyk, Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna i Cezary Żakowie, Julia Kamińska i wiele innych osób o wielkim sercu.

Bal charytatywny to punkt kulminacyjny Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”, w którym nagradzane są osoby znane udzielające się społecznie, biorące udział w akcjach dobroczynnych, udzielające się jako wolontariusze oraz ambasadorzy konkretnych stowarzyszeń i fundacji. Dzięki ich wsparciu organizacje mają szansę na dotarcie do większej liczby odbiorców a tym samym mogą skuteczniej działać na rzecz potrzebujących. Laureaci Plebiscytu otrzymują statuetkę firmy APART oraz czek na 5 000 złotych dla wybranej przez siebie organizacji dobroczynnej.

Komu pomogły Gwiazdy Dobroczynności

W VII edycji Plebiscytu zwycięzca Kategorii Pomoc charytatywna – Artur Żmijewski przekazał czek na 5000 zł - UNICEF Polska. Dzięki tej nagrodzie został wsparty program opieki okołoporodowej kobiet w Mali, w ramach kampanii „Uratuj dziecko w Afryce”. Zwycięzcy Kategorii Zdrowie – reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn, od lat współpracuje z Fundacją Herosi i to właśnie im drużyna przekazała czek. Dzięki otrzymanym środkom udało się zakupić łóżko zabiegowe dla małych pacjentów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Szymon Majewski – zwycięzca Kategorii Społeczeństwo przekazał czek Fundacji Zmiana. Dzięki darowiźnie Praska Biblioteka Sąsiedzka może nadal realizować swoje akcje np.: „Książki w pudle” - dzięki której, do bibliotek więziennych trafiają setki książek. Fundacji Znajdki Przytulisko czek na kwotę 5000 zł przekazał Marcin Dorociński, który otrzymał najwięcej głosów w Kategorii Ekologia. Fundacja otrzymane środki przeznaczyła na rozpoczęcie budowy przytuliska dla kotów. Laureatka Kategorii Edukacja – Olga Bończyk zdecydowała, że czek na 5000 zł przekaże, Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niesłyszącym- ECHO. Otrzymana darowizna została przeznaczona na turnus rehabilitacyjny dla podopiecznych Fundacji.

Najważniejszy bal charytatywny w karnawale 2017

Bal Charytatywny „Gwiazdy Dobroczynności” to wyjątkowe wydarzenie, nawiązujące do tradycji charytatywnych balów międzywojnia. Jest on wspólnym świętem zaangażowanych społecznie gwiazd, organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych społecznie firm. Dochód z wydarzenia zasili Fundusz Wieczysty Gwiazdy Dobroczynności, z którego finansowane są darowizny dla organizacji pozarządowych wskazanych przez dobroczynne gwiazdy.

Podczas Balu poznamy Laureatów VIII edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” w następujących kategoriach: Społeczeństwo, Zdrowie, Pomoc Charytatywna i Ekologia. Zostaną wręczone również statuetki Laureatom Honorowej Gwiazdy Dobroczynności oraz Nagrody Specjalnej Gwiazdy Dobroczynności Magazynu SHOW. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób znanych. To również szansa dla organizacji pozarządowych współpracujących z gwiazdami na nagłośnienie ważnych problemów społecznych, promowanie swej działalności, znajdowanie partnerów i funduszy.

Zakup biletów i szczegóły na stronie www.gwiazdydobroczynnosci.pl


Organizator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Główny Partner Plebiscytu: SHOW –  luksusowy magazyn w dobrym styluGwiazdy Dobroczynności VII edycja: Olga Bończyk, Marcin Dorociński, Szymon Majewski, reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn, Artur Żmijewski. Honorowa Gwiazda Dobroczynności: Irena Santor i Jerzy Stuhr, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW - Małgorzata Kożuchowska.
 
Gwiazdy Dobroczynności VI edycja: zespół Video, Andrzej Piaseczny, Krystyna Kofta, Martyna Wojciechowska, Paweł Małaszyński. Honorowa Gwiazda Dobroczynności - Justyna Kowalczyk, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW - Justyna Steczkowska.
 
Gwiazdy Dobroczynności V edycja: Natalia Kukulska, Halina Benedyk, Bohdan Smoleń, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Agnieszka Cegielska. Honorowa Gwiazda Dobroczynności - Magdalena Różczka, Nagroda Specjalna Magazynu SHOW - Małgorzata Socha.
 
Gwiazdy Dobroczynności IV edycja: Martyna Wojciechowska, Agnieszka Cegielska, Jan Nowicki, Zespół VOLVER, Magdalena Różczka, Honorowa Gwiazda Dobroczynności - Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy.
 
Gwiazdy Dobroczynności III edycja: Ewa Błaszczyk, Jerzy Dudek, Majka Jeżowska, Piotr Kupicha, Magdalena Różczka, Honorowa Gwiazda Dobroczynności - Bożena Walter.
 
Gwiazdy Dobroczynności II edycja: Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Kwaśniewska, Dorota Rabczewska (DODA), Reprezentacja Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzny, Honorowa Gwiazda Dobroczynności - Agata Młynarska.

Gwiazdy Dobroczynności I edycja: Ewelina Flinta, Ewa Gorzelak-Dziduch,  Olivier Janiak, Katarzyna Rogowiec, Ryszard Rynkowski. Honorowa Gwiazda Dobroczynności - Krzysztof Hołowczyc.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

 

Jestes doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny „Inki ” Brodzkiej -Wald.  Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 27 lutego 2017 r. Partnerem Konkursu jest Fundacja Tygodnika Polityka.

Aby upamiętnić życie i zasługi profesor Aliny Brodzkiej - Wald, powstał Fundusz Wieczysty nazwany jej imieniem. Fundusz realizuje cele z obszarów: nauki, edukacji, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Od czterech lat organizowany jest Konkurs na najciekawsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki, poświęcone współczesności, obronione w roku poprzedzającym nabór w Konkursie.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą znani przedstawiciele środowiska humanistów. Są to: prof. Maryla Hopfinger-Amsterdamska oraz prof. Grażyna Borkowska, prof. Jan Kordys i  prof. Marek Zaleski pracujący w Instytucie Badań Literackich PAN oraz dr Tomasz Żukowski, adiunkt w tymże Instytucie. Nagrodę przyznawaną z Funduszu Wieczystego im. Aliny Brodzkiej-Wald, ustanowiło grono bliskich Jej osób wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Nabór zgłoszeń w V edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

Wnioski o przyznanie Nagrody wraz z wersją elektroniczną pracy i autoreferatem należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dokumenty należy przesłać także na adres Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa. Do wypełnionego wniosku można dołączyć następujące załączniki:

•           opinie recenzentów,

•           inne opinie na temat pracy (do 5 stron maszynopisu znormalizowanego).

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone nie później niż 16 czerwca 2017 r.

Sylwetka prof. Aliny Brodzkiej-Wald

Alina Brodzka-Wald pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych historyków i teoretyków literatury. Ta rodowita warszawianka urodziła się 11 listopada 1929 roku w rodzinie inteligenckiej pochodzenia żydowskiego. W Warszawie ukończyła szkołę powszechną, tajne komplety gimnazjalne. Razem z bratem i rodzicami udało jej się przetrwać okupację. Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę w liceum w Łodzi, potem na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. W 1949 roku opublikowała w „Polonistyce” pierwszy artykuł.  Rok później wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich PAN, z którym była związana do końca życia, pełniąc funkcje formalne i nieformalne. W 1952 roku uzyskała magisterium, w 1960 - doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1966 - stopień doktora  habilitowanego. W 1989 roku została profesorem zwyczajnym. Alina Brodzka-Wald wypromowała liczne grono doktorów, kierowała wieloma przedsięwzięciami badawczymi. Jak wspominają Jej uczniowie, przyjaciele i współpracownicy, była osobą o wielkiej erudycji i niewiarygodnym wyczuciu cudzej indywidualności - ukształtowała wielu badaczy, historyków, krytyków średniego i młodego pokolenia. Laureaci i finaliści Olimpiady Polonistycznej, doktoranci i przyjaciele, współpracownicy i młodzi badacze zawsze mogli liczyć na pomoc i radę Inki. Pomagała w rozwiązywaniu spraw zawodowych i życiowych. Teraz, dzięki funduszowi wieczystemu Jej imienia, młodzi zdolni humaniści mają szanse zdobyć nagrodę za obronioną w 2016 r. pracę doktorską dotyczącą współczesności.Jako jurorka programu stypendialnego POLITYKI "Zostańcie z nami!" od samego początku jego istnienia - wskazywała do nagród naukowych najzdolniejszych młodych języko- i literaturoznawców, okazując im także prywatnie swoje zainteresowanie i życzliwość.

 

Wniosek i regulamin do pobrania na: www.funduszewieczyste.pl
 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Aneta Podyma (Pramerica Życie TUiR) i Marek Jurkiewicz (InfoPraca.pl) zaśpiewają w jednym chórze z podopiecznymi Fundacji ISKIERKA. Wspólnie z nimi wystąpią: zespół Raz Dwa Trzy, Kapela ze Wsi Warszawa czy Szymon Majewski. Koncert Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej odbędzie się 4 grudnia 2016 roku o godz. 17.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

 

 

Aneta Podyma (Pramerica Życie TUiR) fot. Bartek Sawka Cinefoto.pl

 


Członkowie Koalicji Prezesi-wolontariusze na zaproszenie Fundacji ISKIERKA dołączą do  tzw. „Chóru Prezesów”, czyli grona prawie 40 osób reprezentujących firmy z całej Polski. Koalicję będą reprezentować Aneta Podyma - prezes zarządu i dyrektor generalna Pramerica Życie TUiR, współzałożycielka Koalicji oraz Marek Jurkiewicz - general manager w InfoPraca.pl. Dołączy do nich Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, pomysłodawca Koalicji Prezesi-wolontariusze. Zaśpiewają razem z  podopiecznymi ośrodków onkologicznych oraz ze znakomitymi artystami. W tym roku będą to zespoły Raz Dwa Trzy, Kapela ze Wsi Warszawa, Asi Mina, Agnieszka Twardowska oraz Szymon Majewski.

 

Marek Jurkiewicz (InfoPraca.pl) fot. Bartek Sawka Cinefoto.pl


Jak mówi Jolanta Czernicka-Siwecka prezes Fundacji ISKIERKA: „Koncert ISKIERKI to moc, zabawa, radość i spotkanie różnych światów. Na jednej scenie, ramię w ramię występują mali i duzi, amatorzy i profesjonaliści. Darczyńcy wspierają „śpiewająco” ucząc się śpiewu po godzinach pracy. Pokazują, że towarzyszą w chwilach radości, ale i stresu czy tremy przed pierwszym scenicznym występem. W takich magicznych okolicznościach okazuje się, że każdy ma jakiś talent i z powodzeniem śpiewa w chórze, towarzyszy instrumentalnie albo taniec staje się jego żywiołem. I już nie wiadomo kto, kogo wspiera, inspiruje i zaraża energią”.


Dziecięca Orkiestra Onkologiczna tworzy się i koncertuje raz w roku. W czasie wydarzenia dzieci zmagające się z chorobą nowotworową w wieku od 4 do 18 lat, obecni oraz byli podopieczni dziecięcych ośrodków onkologicznych w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu i Rzeszowie, lekarze i pielęgniarki bez szpitalnych fartuchów, występują z zaproszonymi gośćmi pod dyrekcją artystyczną prof. Piotra Sutta.

 


Orkiestra wydała już trzy profesjonalne płyty (m.in. z Natalią Kukulską, Miką Urbaniak, Me Myself And I, Renatą Przemyk, Arturem Andrusem, zespołem Raz Dwa Trzy). Gościła też na kultowej liście przebojów radiowej „Trójki”.

Koncert można oglądać on-line na stronie Fundacji ISKIERKA oraz na YouTube

Więcej informacji na www.fundacjaiskierka.pl

 

 

 

 

Partnerzy

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Zgadzam się