W poniedziałek, 9 września, w gościnnej przestrzeni Allegro, w Warszawskiej Fabryce Norblina odbył się Philanthropy Summit 2024.
To wyjątkowe wydarzenie w całości poświęcone było różnorodnym kierunkom filantropii. Celem spotkania było nie tylko uporządkowanie wiedzy, zdobycie inspiracji ale także budowanie relacji w ramach networkingu.
Philanhtropy Summit, organizowany już po raz drugi, zgromadził wspaniałe grono uczestników: reprezentantów organizacji pozarządowych, fundacji korporacyjnych, instytucji państwowych, ekspertów, osób opiniotwórczych oraz przyjaciół Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Uczestnicy podkreślali, że spotkanie było okazją do dyskusji o nowych trendach filantropii, a także jej roli w rozwiązywaniu globalnych wyzwań.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania uczestników przez organizatorów i Partnerów :
W imieniu organizatora głos zabrał Paweł Łukasiak (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Koalicja Liderzy Pro Bono, Fundacja Dobra Sieć) podkreślając, jak bardzo cieszy się z tak wysokiej frekwencji i faktu, że w jednym miejscu udało się zabrać tylu ekspertów, znawców i praktyków filantropii. W imieniu Partnera głównego i gospodarza wystąpiła Marta Mikliszańska (Allegro) a drugiego Partnera głównego, Fundację BNP Paribas reperezentował Józef Wancer.
Jak podkreślił Paweł Łukasiak, mamy wiele nowoczesnych nurtów filantropii a spotkanie w tak eksperckim gronie pozwala na szeroką i ważną dyskusję.
Marta Mikliszańska powitała gości, podkreślając że idea filantropii jest bliska całemu zespołowi Allegro.
Józef Wancer urzekł zebranych przesłaniem, by filantropii zacząć uczyć nasze dzieci od pierwszych lat życia.
W kolejnej części odbyły się niezwykle ciekawe i ważne wystąpienia otwierające:
Anne-Laure Paquot (Transnational Giving Europe) przedstawiła, jak międzynarodowa współpraca w ramach Transnational Giving Europe umożliwia skuteczne działania filantropijne na poziomie europejskim.
Następnie Kamil Wyszkowski (UN Global Compact) opowiedział o współczesnych wyzwaniach stojących przed filantropią i jej znaczeniu w zmieniającym się świecie.
Rozmowy o filantropii, z perspektywą (nie tylko na Warszawę)
Zgodnie z agendą spotkania, tuż przed 11.00, scena stała się miejscem ciekawych rozmów o filantropii, podczas których niezastąpiony Grzegorz Nawrocki, zadawał ciekawe pytania naszym gościom- ekspertom związanym z różnymi aspektami filantropii. Nawet zachwycający widok na zalaną słońcem stolicę nie odwrócił uwagi gości od tego, co działo się na scenie.
Uczestnikami rozmów byli:
Robert Manz (Valores) – wyjaśnił, na przykładach z własnego, fascynującego życia, „Jak zostać zawodowym filantropem”
Agnieszka Servaas (Fundacja Play Sustain, Vive Management), poprowadziła zebranych gości przez świat filantropii, zwracając szczególną uwagę na ekologię życia.
Joanna Gajda-Wróblewska, opowiedziała, na przykładzie działań Fundacji BNP Paribas o filantropii strategicznej opartej na wartościach.
Joanna Sadzik (Szlachetna paczka) przeniosła naszych gości w świat Szlachetnej Paczki, miejsca, w którym każdy może zostać filantropem.
Igor Czernecki (Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego) opowiedział o tym jak filantropia służy demokracji.
Fascynujący rozmówcy, eksperci w swoich dziedzinach i przenikliwy, doświadczony dziennikarz okazały się przepisem na sukces tej części spotkania.
Warsztaty i praktyczne inspiracje
Po przerwie na kawę uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w czterech warsztatach, w mniejszych grupach, poświęconych różnym obliczom współczesnej filantropii. Wśród tematów znalazły się: filantropia progresywna, omawiana przez Magdę Pocheć (FemFund), filantropia lokalna z Zuzanną Komornicką (Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika), oraz wyzwania filantropii internetowych społeczności, które przybliżyła Karolina Kanar-Kossobudzka (Allegro).
Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych w mniejszych grupach. Dzięki tej formule możliwa była lepsza interakcja z prowadzącymi, co wpłynęło na wysoką jakość merytoryczną sesji.
Podsumowanie i inspirujące zakończenie
Warsztaty zakończyły się podsumowaniem, wnioskami oraz rozmową z ich prowadzącymi i uczestnikami, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnych trendów filantropijnych.
Zebrani po tej samej stronie, wokół książki
Następnie miała miejsce premiera książki „Wszyscy jesteśmy po tej samej stronie” autorstwa Małgorzaty i Pawła Łukasiaków, z fragmentami odczytanymi przez aktora Jarosława Domina, jednego z piękniejszych głosów polskiego dubbingu.
Książka "Wszyscy jesteśmy po tej samej stronie" Rozmowy o filantropii szesnaście rozmów, różnorodne perspektywy ekspertów i praktyków, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz refleksjami na temat filantropii. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali książki. Aż 2 egzemplarze, z przesłaniem i prośbą od autorów, by jeden egzemplarz przeczytali i zatrzymali dla siebie, ale drugi, zgodnie z ideą dzielenia się (kompetencją przyszłości!) przekazali osobie, dla której filantropia jest tematem ważnym i bliskim.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnym odbiorem uczestników, którzy docenili nie tylko wartość merytoryczną, ale również doskonałą organizację i przyjazną atmosferę.
Partnerzy:
Partnerami głównymi wydarzenia byli Fundacja BNP Paribas oraz Allegro, partnerami wspierającymi: Koalicja Liderzy ProBono oraz Global Compact Network Poland, którzy wspólnie z organizatorami przyczynili się do sukcesu konferencji, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i inspiracji dla wszystkich zaangażowanych w działalność filantropijną.
Comentários